MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMENY (MAGIC HOT STONES)
LÁVOVÉ KAMENY
Masáž lávovými kameny (hot stones) je jednou z nejlepších terapií na celkovou relaxaci a regeneraci organismu. Provádí se za pomocí speciálních masážních hmatů, teplých lávových kamenů a aromatického oleje. Kombinace tepla, dotyku a vůně ji řadí právem mezi královny masáží a pro klienta se stává nezapomenutelným zážitkem.
Historie
Stone masáž (masáž kameny) pochází údajně z kmenových rituálů praktikovaných americkými indiány. Indiáni používali teplé nebo studené kameny, aby potlačili napětí na těle – je to forma alternativní medicíny pro tělo i duši. Toto indiánské umění masáže pomocí lávových kamenů bylo přizpůsobeno a zkombinováno s osvědčenými masážními technikami. Nelze s jistotou říci, zda byli indiáni první, kteří kameny začali používat jako terapii. Co nelze popřít je, že „hot stones“ se staly jednou z nejvyhledávanějších technik pro své jedinečné terapeutické a relaxační vlastnosti. Postupně se vyvinulo několik technik využívajících lávové kameny.
Původ masáže
Dalo by se říci, že masáž horkými kameny je stará téměř jako lidstvo samo. Lidé ze všech koutů světa věděli už před mnoha tisíci lety o výborných vlastnostech sopečného kamene. Nahřáté i studené kameny se používaly k léčení například v Číně, Indii, Mezopotámii, mezi jihoamerickými i severoamerickými Indiány, na Havaji... V léčebné terapii horkými kameny se uplatňuje opravdu silné spojení tří elementů - země, ohně a vody. Jak už to na světě bývá, bylo toto umění na nějaký čas tak trochu pozapomenuto, ale nyní se vrací v plné síle. Moderní svět znovu objevuje jednu z nejpříjemnějších masáží a zázračné teplo kamenů je stále oblíbenější mezi klienty.
Tranquility stone masáž k nám přichází z Číny a její hlavní náplň je harmonizovat čakry (energetická centra) a vyrovnávat energii.
La stone therapy má především snahu hluboce prohřát problematické svalové partie a relaxovat tělo i mysl
Magic hot stones je terapie už odpradávna praktikovaná na havajských ostrovech. U nás se poprvé objevuje jako absolutní novinka. Základy této terapie spočívají na použití speciálních havajských technik, které ve spojení s horkými lávovými kameny mají vysoký terapeutický, protistresový a relaxační účinek. Správně zvolená exotická aromaterapie a ulidňující hudba umocňují pocit klidu, pohody a navozují stav naprosté blaženosti..
Magic hot stones by se dalo přeložit jako „magické horké kameny“, nebo také jako „kouzelné horké kameny“ či „pohádkové horké kameny“. Havajsky by se tato terapie dala přeložit jako „ho‘okalakupua pohaku“. Celý systém masáže je rozvíjený od počátku vzniku. Snaží se co nejvíce přizpůsobit současnému člověku. O blahodárném účinku kamenů ze ztuhlé lávy věděli už před pěti tisíci lety staří číňané a mayové. K povzbuzujícím masážím celého těla a k léčebným rituálům používali vyhlazené čedičové oblázky z mořských hlubin prosycené solí a mořskými minerály. Ty totiž v kombinaci s horkem dokáží v těle neskutečně probudit energii. Masáže prováděné pomocí teplých kamenů nebo přikládáním vzácných kamenů na tělo, byly oblíbené také u starých inků, v Mezopotámii, v Indii a u indiánů.
Lávové kameny
Jsou tmavě šedé, po použití oleje krásně lesklé, černé a hladké. Dovážejí se mimo jiné z Havaje nebo Číny, kde se tento čedič lávového původu ručně sbírá a opracovává vodou. K masážím jsou lávové kameny vhodné jednak kvůli tomu, že dlouho drží teplo, jednak pro svoje léčivé vyzařování - mají vysokou energetickou vibraci. Pro zvýšení účinku se používají nejrůznější přírodní oleje. Lávové kameny jsou čediče vulkanického původu, nejkvalitnější mají složení označované jako „gabro“. Mají mimořádně silnou energetickou vibraci: (20 - 1 000) kHz a pulsaci v dlani 2 280 kHz. Výborně akumulují teplo, proto se před použitím nahřívají ve vodní lázni na teplotu kolem (45 – 50) ºC.
Účinky masáže
Účinky masáže jsou velice rozsáhlé. Věc tak prostá a obyčejná jako je teplo dokáže dělat opravdové zázraky.
Masáž lávovými kameny je výbornou relaxací. Až na sobě ucítíte teplo sálající z hladkého kamene, budete mít podobný pocit, jako když si po dlouhé procházce ve sněhu sednete ke krbu s konvicí čaje. Horké kameny pomáhají odstraňovat nervozitu a stres, nespavost a další neduhy těch, kteří jsou nuceni pracovat pod tlakem.
Na fyzické úrovni pomáhá teplo z kamenů uvolňovat ztuhlé svaly, bloky, křeče. Uleví od bolesti v kloubech, reguluje trávení a zrychluje metabolismus. Odplavuje škodlivé látky z tkání, napomáhá ke správné funkci lymfatického systému. Účinky jsou nezanedbatelné i z hlediska kosmetického. Přírodní olej zvláční pokožku, teplo otevře póry. Blahodárným vlivem na lymfatický systém působí lávové kameny proti celulitidě. Na „jemnohmotné“ úrovni se zlepšuje tok v energetickém systému člověka. Dochází k vylaďování funkce čaker (energetických center) i meridiánů (energetických drah).
- Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém
- Hluboce relaxuje a harmonizuje
- Postupně prohřívá celé tělo
- Pomáhá detoxikaci organismu
- Vyrovnává energii v těle
Jak taková masáž vlastně vypadá?
Kameny se nahřívají ve vodní lázni, ve speciální nádobě, která zajišťuje stálou teplotu. Ta se pohybuje mezi (45 - 55) °C. Nemusíte se bát, že by vás masér spálil - kameny bere sám do rukou, navíc zpočátku kameny po těle pouze rychle přejíždí. Přesto je dobré s masérem komunikovat - ne každému vyhovuje stejná teplota. Někteří lidé teplo z kamenů úplně vysávají, zatímco jiní mají citlivou pokožku a snesou jen nižší teploty. Horké kameny se používají přímo k samotné masáži, přejíždí se jimi po těle klienta, rozmasírovávají se zatuhlé svaly. Kromě toho se také mohou vkládat do rukou, na záda, na energetická centra, pod ledviny... Vše probíhá na domluvě mezi masérem a klientem. Masér dělá jen to, co je klientovi příjemné. Masáž horkými kameny se může také prokládat prvky klasické masáže, aby se teplo rovnoměrně „rozprostřelo“ po těle.
A jak to vypadá po masáži?
Po masáži je důležité nevstávat ihned z lehátka, protože masáž lávovými kameny je výrazně intenzivnější než klasická masáž a člověk bývá malátný. Alespoň hodinku po masáži, ideálně po celý zbytek dne, se nedoporučuje fyzická námaha, řízení auta a další psychicky a fyzicky náročné činnosti. Nutností je dostatečný přísun tekutin, nejlépe neperlivé vody nebo zeleného čaje, pro zvýšení léčivého účinku se vyhněte kávě a alkoholu. Pocity a stavy, které následují po absolvování terapie Hot Stones, mohou být různé. Většinou se dostaví celkové uvolnění a duševní pohoda, ale lidé jsou často ospalí a malátní. To je naprosto běžný a přirozený jev, neboť v těle se vlivem tepla nastartovaly léčebné procesy, povzbudila se činnost jater a ledvin. Naslouchejte svému tělu a ono si samo řekne. Pokud dostanete hlad, najezte se podle chuti. Chce se vám spát? Zdřímněte si. (Pokud tedy nejste zrovna v práci :-). Někdy se také může dostavit přechodná bolest hlavy nebo rýma - příčinou bývá kdysi dávno přechozená nemoc, jejíž léčení se masáží samo nastartovalo. Na všechny podobné potíže většinou platí dostatek tekutin a klidu. Tyto stavy jsou však jen důsledkem intenzivní regenerace vašeho těla. Rozhodně se nemusíte bát, že by vám po masáži bylo hůř než před ní.
Teplo kamenů a jejich vlnění působí přes energetická centra v našem těle = čakry na naše energetické cesty = meridiány, které vedou od konečků prstů na nohou a rukou ke všem vnitřním orgánům našeho těla. Při zdravotních problémech, či při zvýšené únavě, bývají tyto meridiány zablokované a neprůchodné. V těle nemůže proudit energie a klient se cítí unavený, podrážděný, vyčerpaný a nemocný. Právě horké kameny dokáží povzbudit činnost orgánů. Znovu obnovený tok energie klienta uklidní a uvolní, odplaví z těla toxiny a stres. Nastartuje se očistný proces, detoxikace a dochází tak k celkové regeneraci těla. Horký tlak z kamenů proniká mimo jiné také ihned do svalů.
Dochází k uvolnění křečí, rozpouštění bolesti, ztuhlosti a regeneraci tkání. Otevírají se kožní póry. Zlepšuje se celkový krevní oběh, posiluje se lymfatický a imunitní systém. Teplo reguluje trávení a zrychluje metabolismus. Masáž lávovými kameny výrazně pomáhá také při odstranění problémů se spánkem, koncentrací a neschopností se uvolnit, při klimakterických obtížích. Neméně důležitý je vynikající relaxační účinek masáže na psychiku. Doporučuje se proto lidem, kteří jsou pod neustálým tlakem a jsou nuceni v krátkém okamžiku podat špičkový výkon (např. podnikatelé, herci, hudebníci a další zástupci uměleckého a společenského života).
Kdy se lávovým kamenům raději vyhnout
Ano, je tomu bohužel tak. Přestože jsou lávové kameny fantastické a zázračné, nedají se doporučit každému a vždy. Stejně jako u klasické masáže, existují kontraindikace, tedy stavy, při nichž se masáž nehodí.
Obecně platí, že na masáž (jakéhokoli typu) by se nemělo chodit:
- bezprostředně po jídle
- po velké fyzické námaze (například ihned po sportovním utkání nebo dvou hodinách ve fitnescentru)
- při nádorovém onemocnění
- při celkovém infekčním onemocnění, při horečkách, nachlazeních apod.
Celková masáž (masáž celého těla na jeden zátah) se nedoporučuje:
- při vysokém, nízkém či kolísavém tlaku
- při cukrovce
- při epilepsii
- při onemocnění srdce
V těchto případech většinou stačí rozdělit masáž do více etap. Každopádně je vhodné konzultovat rizika masáže s lékařem. Při masáži je dále třeba vynechat některá místa na těle, např.:
- poranění, modřiny
- vyrážky, kožní problémy
- velká mateřská znaménka
- spáleniny od slunce
- Křečové žíly (důležité – upozorněte, prosím, maséra, pokud máte křečové žíly, aby se jim mohl vyhnout. Některé (hlouběji uložené) křečové žíly nejsou vidět!)
- Opatrnost je rovněž na místě při intenzivní nebo bolestivé menstruaci a v těhotenství
Kontraindikace
(kdy by se nemělo na masáž chodit, nebo po poradě s lékařem)
- otevřené rány a velké modřiny
- hypersenzitivita (zvýšená vnímavost) na teplo
- horečka
- vysoký krevní tlak
- nedávné operace
- onemocnění srdce
- diabetes
- epilepsie
- infekční onemocnění
- kožní infekce
- sluneční popáleniny
- záněty
- menstruace
Částečná kontraindikace
(je nutná určitá opatrnost a masáž přizpůsobit zdravotnímu stavu)
- těhotenství
- křečové žíly